Laboratóriá

15-rokov-skusenosti-Eurocord-laboratorium

Naše laboratóriá pracujú s najmodernejšími technológiami  na spracovanie, zamrazovanie a uskladnenie buniek v súlade so štandardmi, definovanými Európskymi Direktívami pre tkanivá a bunky. Laboratóriá podliehajú prísnym bezpečnostným a hygienickým pravidlám. Odobratá pupočníková krv, tkanivo pupočníka a placenty sa pred uskladnením vyšetruje s cieľom zabezpečiť jej najlepšiu použiteľnosť na liečbu v budúcnosti. Pupočníková krv, tkanivo pupočníka a placenty sa uskladňuje v špeciálnych kontajneroch s tekutým dusíkom s teplotou -196°C. Teplota v kontajneroch je nezávislá na elektrickej energii. Kontajnery aj skladovacie priestory sú neustále kontrolované a monitorované.

Spracovanie pupočníkovej krvi sa vo svete robí viacerými metódami. Niektoré firmy iba oddelia kmeňové bunky, čím sa výrazne redukuje výsledný objem materiálu na uskladnenie a tým aj náklady spoločnosti. My na základe vedeckých poznatkov nepoužívame redukčné metódy, pretože pri nich dochádza ku strate až do 40% buniek. Presnú úlohu niektorých kmeňových buniek v pupočníkovej krvi ešte presne nepoznáme a v budúcnosti by mohli nájsť svoje uplatnenie. Aj preto používame metódu, prebratú z banky pupočníkovej krvi v New Yorku, ktorá je jednou z najdlhšie pôsobiacich na svete. Metóda  je rokmi preverená – zamrazuje celú pupočníkovú krv, separuje iba časť nepotrebnej plazmy.

V laboratóriách Eurocord-Slovakia sa spracováva:

  • Pupočníková krv získaná od dobrovoľných darkýň pupočníkovej krvi
  • s každým darovaným odberom sa odoberá a spracováva aj tkanivo pupočníka a placenty
  • Pupočníková krv pre rodinné uskladnenie, ktorej odber sprostredkováva rodinná banka pupočníkovej krvi Cord Blood Center
  • Krvotvorné bunky z kostnej drene a periférnej krvi na transplantácie pre detských pacientov z DFNsP Bratislava

Pozrite si video zo spracovania pupočníkovej krvi v našom laboratóriu.